İspanya’da Yargıtay, ayrılıkçı liderlere af kararını bozdu

İspanya’da Yargıtay, Katalonya bölgesinde bağımsızlık yanlısı girişimler sonrasında 30 Mayıs’ta Mecliste kabul edilerek yürürlüğe giren genel af yasasından ayrılıkçı Katalan siyasi liderlerin yararlanmasını engelledi. 

Mahkeme, af yasasının “kamu parasını kötüye kullanma” suçunu kapsamadığına kanaat getirdi. Bu kararla, Ekim 2017’de Belçika’ya kaçan eski Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Carles Puigdemont hakkındaki ulusal arama ve yakalama emri devam etti. 

Katalonya’da 12 Mayıs’ta yapılan yerel parlamento seçimlerinde lideri olduğu Katalonya İçin Birlik (Junts) partisinden seçilen ve yeterli çoğunluğu olmasa da Katalonya Özerk Hükümet Başkanlığına bir kez daha aday olan Puigdemont, İspanya’ya giriş yapması halinde tutuklanacak. 

Yargıtay ayrıca, eski Katalonya Özerk Hükümet üyeleri Toni Comin ve Lluis Puig hakkındaki ulusal arama ve tutuklama emirlerini de devam ettirirken, mevcut durumda serbest ancak siyasi yasaklı olan Oriol Junqueras, Raul Romeva, Jordi Turull ve Dolors Bassa’nın da 2030 yılına kadar geçerli olan kamu görevlerinden men cezalarını af yasasının dışında bıraktı. Mahkeme, “devlete itaatsizlik” suçunun çıkarılan affa dahil olup olmadığını ise Avrupa Adalet Divanına soracağını açıkladı. 

Puigdemont, kararla ilgili X hesabından yaptığı ilk değerlendirmede, Yargıtay hakimlerini “hukukun üstünlüğünü yıkmak için kendi pozisyonundan siyaset yapmakla” suçladı. 

İspanya’da bölünme, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve eşitlik tartışmalarına yol açan “Katalonya’da Kurumsal, Siyasi ve Sosyal Normalleşmeye Yönelik Af Yasası” adlı tasarı, Meclis ve Senatoda yaklaşık 5 ay süren sert tartışmaların ardından 30 Mayıs’ta nihai olarak Meclisten onay almıştı. 

Yasayla, 6,5 yıldır İspanyol yargısından kaçan eski Katalonya Özerk Hükümet Başkanı ve Junts lideri Carles Puigdemont’un da aralarında bulunduğu 372 siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu (STK) liderinin affedilmesi bekleniyordu. 

Puigdemont ve diğer Katalan siyasetçilerin, Anayasa Mahkemesine itiraz hakları bulunuyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir